Máte správně nastavené zásoby?
Jedním z hlavních faktorů, které rozhodují o úspěchu mnoha firem je správně nastavení a řízení zásob. Nadbytek, případně nedostatek zásob totiž sebou přináší pro firmu mnoho negativních -konsekvencí. Navíc lidé si často neuvědomují, že jim v zásobách "leží" peníze. Čím déle se zásoby neprodají, tím se tyto peníze vice znehodnocují. Znehodnocení plyne především ze dvou faktorů.
Za prvé, téměř všechny zásoby mají svou životnost a to ať už se jedná o technologickou vymoženost, nový design nebo třeba trvanlivost potravin. Čím déle zásoby držíme, tím je pravděpodobnější, že je budeme muset prodat za nižší cenu, než jsme původně plánovali. Tento problém lze často vidět v oděvním průmyslu. Na jednu stranu, firmy přícházejí o obrovské množství penež, pokud nemají dostatek zboží na skladě, protože zákazník si s největší pravděpodobností vybere podobný výrobek u konkurence. I když se to nezdá, tak oděvní prumysl je tažen inovacemi (novým designem), takže si prodejci nemohou dovolit počkat, až se zboží prodá. Jsou tak nuceni prodávat přebytečné zboží ve slevách. Slevy však znehodnocují značku a zhoršují ziskovost. Pokud se často opakují, tak si zákazník zvykne na slevy počkat. To nevyhnutelně vede k dlouhodobě nižším maržím.
Druhým negativním faktorem příliš vysokých zásob jsou vysoké náklady obětované příležitosti. Namísto využití kapitálu, například na reklamu nebo zlepšení zákaznického servisu, nám kapitál leží "mrtvě" na skladu. To logicky vede k pomalejšímu růstu společnosti a vytváří tlak na rozpočet.
Jak správně nastavit zásoby?
Jednoznačné správná odpověd neexistuje. Vždy záleži na typu produktu, odvětví, nákladovosti skladování, atd. Nejlepším řešením je otimpalizovat dodavatelský řetězec tak, aby byl dostatečně flexibilní, popřípadě přehodit riziko spojené se zásobami na dodavatele. Ne vždy je to však možné. Proto si pomáháme takzvanými ukazately aktivity. Tím základním je obrat zásob. Na internetu lze často najít vypočet tohoto ukazatele jako tržby/zásoby. To je však špatně! Správným popstupem je počítat zásoby přes náklady na prodané zboží (cost of goods sold), který pak bude v čitateliJde o to, že hodnoty nákladů na prodané zboží jsou v podobných cenách jako zásoby, zatímco tržby jsou v prodejních cenách. Tento ukazatel nám v podstatě říká, kolikrát za dané období otočíme zásoby v nákladech. Obyčejně se udává na roční bázi. Z tohoto ukazatele pak můžeme určit dobu obratu zásob:
Tento ukazatel je pro širokou veřejnost mnohem lépe představitelný. Říká nám totiž, jak dlouho v průměru trvá, než prodáme všechny zásoby, které máme momentálně na skladu.
Vezměme si konkrétní příklad a to největšího maloobchodního prodejce na světe Walmart.
Graf: Dobra obratu zásob - Walmart
Zdroj: Výroční zprávy Walmart, Proefo
V grafu lze vyčíst hned několik důležitých trendů. Zatímco velikost zásob Walmartu byla za posledních 5 let stabilní, tak náklady na prodej značně vzrostly. Avšak díky zlepšené obrátkovosti zásob, Walmart nemusel zvyšovat investice do zásob. V podstatě se stejným kapitálem, dosáhl více prodejů. "Ušetřené" peníze, tak mohl využit na další rozvoj podniku.
Klíčem k úspěchu je proto nastavení zasob tak, aby jich bylo dostatek pro pokrytí poptávky, ale ne zase moc, aby nám nezůstávaly na skladě.
#zasoby #rizeni #walmart #proefo #optimalizace #nakladynaprodanezbozi