Články

Často dostávam otázku, kedy by sa firmy mali začať viac pozerať na svoje financie. Hlavne na začiatku to znamená stráviť nejaký čas nad kategorizáciou nákladov, peňažných tokov, prípadne vytvorením plánu. Čím systematickejšie, tým lepšie. Najlepšie je si na toto odpovedať otázkami:

Narazili sme na výborný report zo startupového prostredia v ČR od Keiretsu Forum. Pýtali sa na rôzne otázky ohľadne začínajúceho podnikania 150 startupov, 100 ľudí z odbornej verejnosti a 300 ľudí z obecnej verejnosti.

Náš svet sa neustále zrýchľuje a stáva sa viacej dynamickým. To spôsobuje radu problémov, ktorým sa dá predísť prepojením strategického a operatívneho plánovania. Prečo by ste mali pri rozhodovaní využívať integrované plánovanie a analýzu ?

Finančný management je záležitosťou, ktorú síce vypracúvajú finanční profesionáli, avšak cieľové publikum sú často ľudia s iným zameraním. Niekedy tak vzniká priepasť medzi vyhotovením finančného reportu a tým, čo a ako rýchlo si z toho má vedúca osoba bez hlbšieho finančného pozadia vziať. Nižšie prikladám pár jednoduchých prvkov, ktoré pomôžu...

Veľa firiem váha medzi najatím full time CFO a externého CFO. Zatiaľ čo interný CFO je riešenie "naplno pod kontrolou" spoločnosti, externý CFO predstavuje lacnejšiu a špecializovanú alternatívu (najmä na analytiku a spätnú väzbu).

V súčasnosti, viac než kedykoľvek doteraz, je kľúčový dynamický rozhodovací proces. Robiť rozhodnutia a uspieť alebo sa pomýliť, poučiť a skúšať znovu.

Finančný plán pri správnom nastavení pomôže nastaviť očakávania (respektíve KPI) a plánovať cash flow do budúcnosti. Ak tieto veci nenastavíte od rannej fáze spoločnosti môže sa stať, že ich budete odkladať príliš dlho, implementácia bude trvať dlhšie než by trvala na začiatku, prípadne sa ku nim ani nedostanete.

Pred niekoľkými rokmi spomenul Peter Ocásek z firmy Angelcam na panelovej diskusii svoju skúsenosť so škálovaním firmy: "Zamerajte sa najprv na lokálny trh, staňte sa na ňom silným a až potom vstupujte do zahraničia. Profit z lokálneho trhu vám pomôže prežiť straty, ktorým vaša firma bude čeliť pri vstupe na zahraničné trhy." Ide o rovnakú...

Počas našich konzultácií s klientami často riešime rozširovanie firmy (v zmysle globálnej expanzie). Je mnoho benefitov, prečo zostať lokálnou firmou, ale úspešne vstúpiť na zahraničné trhy často krát spustí takzvanú "hokejku" na tržbách. Aký je správny prístup?

1. Plánovania predajov a forecasting - Mať realistický cieľ ohľadne tržieb a akčný plán k ich dosiahnutiu výrazne napomáha k plánovaniu cash flow, ktoré je pre spoločnosti kľúčové). Tento bod úzko súvisí so 4.bodom - plánovanie kapacít a zdrojov, ktoré bezprostredne závisia od budúcich tržieb.


Adresa

Proefo Conaas s.r.o.
Jeseniova 2769/208
Praha 3
130 00
Česká republika

IČO 05923336
DIČ CZ05923336


Právní dokumentace

Zásady zpracování osobních údajů 
Všeobecné obchodní podmínky

Mapa stránky

Problémy, které řešíme
O nás
Kontakt
Kariéra

Kontaktní info

Email: michal.belan@proefo.com
Telefon: +420 727 836 048

Linkedin

https://linkedin.com/company/proefo